Letná a Scarabeus v květnu 2023

Letná a Scarabeus v květnu 2023

Letenské sady a Scarabeus

V květnu jsme se vydaly na procházku rozkvetlými stráněmi Letné. První zajímavé zastavení při cestě ze Strossmayerova náměstí bylo u Bruselského pavilonu, který stojí na Letné od roku 1960. Velkou slávu zažil na světové výstavě EXPO 58 v Bruselu. Po skončení výstavy byl přemístěn do Prahy a sloužil jako oblíbená výletní restaurace s krásným výhledem na Prahu. Od roku 1990 jako mnoho jiných památek v soukromých rukách chátral. Po rekonstrukci v roce 2001 se tu střídali majitelé a teď v pavilonu sídlí Galerie Adolfa Loose. Pavilon je přístupný veřejnosti pouze při akcích (aukce, výstavy).  Slavná restaurace s velikou terasou, která tam bývala, je už jen vzpomínkou.

Cestou jarním parkem jsme obdivovaly nádherné plnokvěté tulipány různých barev a modré, růžové i bílé alpské pomněnky v záhonech. Blízko Letenského zámečku, odkud jsme z dálky viděly i budovu historického Letenského kolotoče (ve všední den je zavřený), jsme si udělaly malou přestávku na posezení a občerstvení.

Další naše cesta Letenskými sady pokračovala kolem Pražského metronomu, kde to žije mládím a sportovci, končila u Hanavského Pavilonu. Odtud jsme to vzaly cestou necestou na Spartu, kde byl cíl naší vycházky. Ne tedy fotbal, ale muzeum Scarabeus v ulici Jana Zajíce.

Toto malé muzeum jsme našly snadno (některé účastnice vycházky už ho znaly). Ale uvnitř jsme byly překvapeny, co se do tak malého prostoru všechno vejde. Ve vstupní místnosti je Muzeum kávy, kde je všechno, co bylo po staletí potřeba k uvaření dobré kávy, a některé věci, které si ještě pamatujeme z domácností svých rodičů a prarodičů. Přivítala nás majitelka paní Kateřina Ebelová, vývarnice, galeristka a zakladatelka galerie, a velmi se nám věnovala. Pozvala nás do Muzea rodinných loutkových divadel, o každém divadélku nám vyprávěla jeho historii a zajímavosti a také nadšeně hovořila o své práci a lásce k loutkám. Překvapením pro nás byla rozsáhlá zahrada, která opravdu žije, jsou tam zajímavá zákoutí, stromy, keře, altánky, spousta květin, klece se zvířátky, sochy, místo pro divadlo a různé akce a posezení při kafíčku. Zahrada je propojená s příjemnou retro kavárnou Alchymista opět zařízenou ve stylu první republiky. Tam jsme to nabízené kafíčko a zvláštní dorty samozřejmě musely ochutnat. Dojem nám trochu pokazily jen nezkušené servírky. Při odchodu jsme si všimly barevné nástropní malby Jana Kristoforiho (malíře, grafika, ilustrátora), který měl v Galerii Scarabeus  minulý rok velkou výstavu.  

Jarní vycházka se i přes předpovědi špatného počasí vydařila, sluníčko nám přálo. Jsme rády, že jaro už je konečně tady.

                                                       Daniela, Věra, Jarka, Zdenka, Maruška, Iveta a Marie

Bruselský pavilon

výhled na Prahu

jarní procházka

tulipány na Letné

Hanavský pavilon

galeristka

zahrada

hlavy