Janské Lázně v srpnu 2023

Janské Lázně v srpnu 2023

Letní rekondice v Krkonoších

A je tu krkonošská rekondice. Devět Alenek doplnila Míšina skupina, a tak jsme vytvořily slušnou partu, která si zcela sedla. Ubytování šéfka Milena zajistila v Horském hotelu Desítka na nádherném místě v nadmořské výšce 1289 m. Hotel postavil v r. 1934 Jan Černý. Velkorysou stavbu navštívili T. G. Masaryk, Eduard Beneš a nyní my. Jednomyslně jsme se shodly, že je to bouda s duší a vůbec nám nevadí absence televize ani skromné vybavení pokojů.

Počasí nám přálo. Každé ráno na palouku pod chatou nám Míša s Evou protáhly tuhá tílka při ranní rozcvičce. Po snídani jsme vyrážely do hor na túry dle naší kondice, chuti, nálady a sil. Vedra, která všude panovala se na horách snáší lépe, a tak jsme navštívily Kolínskou boudu, Pražskou boudu, Černohorské rašeliniště, Lesní boudu, Thámovy boudy, Zrcadlovky atd. Při výšlapech jsme se kochaly výhledem na Sněžku a jako bonus sbíraly houby – praváky, březáky, kozáky, ryzce atd. Z nich nám potom kuchtík Martin připravoval chutné krmě – kulajdu, bramboračku… Nesmím opomenout velmi decentní oslavu kulatin Marušky Pálkové. Maruška statečně zvládla několik výživných túr, načež prohlásila, že příště už jenom lázně, ale nikdo jí to nevěříme. Maruško, vím, že Ti to nedá…

Dny byly od rána naplněny bez prostojů – rozcvička, snídaně, túry, podvečerní cvičení v tělocvičně, večeře, navlékání korálků…

Aby nebylo všechno tak růžové, tak trochu o cenách: lanovka z Janských lázní na Č. Horu 230 Kč, bus z Pece do Jánek 100 Kč, pivo 50-60 Kč. Ale i přesto jsem se vrátila o 3 kg větší…

Ve středu Míša a Eva nám povídaly o bylinkách  – Pomoz si sám – úžasné bylinky třezalka, máta, meduňka, pampeliška – jak poznamenala Eva (hláška z filmu Šarlatán) zázrak přírody, uzdravuje celým tělem.

Na rozloučenou s Míšou byl večer táboráček. Milena zajistila buřtíky, Eva Ledvinka a kamarád Zdeněk hru na kytaru. Evo a Zdendo, bylo to fakt fajn.

Nastalo dojemné loučení s příslibem: tak zase příště. Pátek byl závěrečný večírek: šampáňo, lehké občerstvení a pokusy o zpěv. Milé, srdečné…

 Blanka

Nedá mi to se ještě pár slovy o rekondičním pobytu v Horském hotelu Desítka v Janských Lázních nezmínit. „Desítka“, to proto, že hotel je v majetku Prahy 10 a když jsme ho náhodně při návštěvě Janských Lázní před třemi lety objevily, vznikl nápad, vždyť spolek ALEN má sídlo také v Praze 10.  Již při zařizování pobytu a při příjezdu do hotelu se ukázalo, že jsme vybraly dobře. Všichni lidé, kteří se o naše blaho po ten celý týden starali, byli vstřícní, ochotní a milí, děkujeme.

Zároveň chci poděkovat našim cvičitelkám Míše a Evě, které o nás a naše uťapkané nohy při ranním i podvečerním cvičení láskyplně pečovaly a radily nám, jak si pomoci v případě bolesti, otoku apod.

A do třetice chci poděkovat Hance, která se s vervou sobě vlastní pustila do organizování výroby korálkových náramků. Její nadšení a nápaditost nakazila nejen Alenky, ale i některé další účastnice pobytu. A tak se po tři večery sesedlo sedm až deset žen kolem velikého, navlékalo korálky a vytvářelo rozmanité druhy náramků, z nichž každý je krásným originálem. Bylo hezké je pozorovat a poslouchat jejich debaty který korálek se kam hodí, kde udělat uzlík apod. Takže velké poděkování všem.  

Rekondiční pobyt v Horském hotelu Desítka hodnotily účastnice jako velmi vydařený, k čemuž přispělo i luxusní počasí (v Praze bylo celý týden přes třicet stupňů a u nás o deset stupňů méně a sluníčko). V hodnocení popsala jedna účastnice, že byla zpočátku velmi unavená a „myslela že to nedá, jenže v kolektivu je síla a v dobrém kolektivu ještě větší…“ A to mě utvrzuje v tom, jak hluboký je smysl činnosti spolku ALEN, společenství žen, které se navzájem podrží a pomohou si už jen tím, že jsou spolu.

Milena

tady jsme bydlely

výlet na Černohorské rašeliniště

u Kolínské boudy

krásný výhled

výletnice

houbařka Hanka

houbařka Hanka