Průhonický park v květnu 2022

Průhonický park v květnu 2022

Za krásného slunného květnového dne jsme se opět po roce prošly Průhonickým parkem. Navštívily jsme v zámeckých prostorách také galerii, kde probíhá výstava fotografií parku. Krajinářský fotograf Oliver Beneš žijící v Průhonicích nafotil park a botanickou zahradu ve všech ročních obdobích. I v zimě je park krásný, měli bychom ho navštívit i za sněhu a při zamrzlých vodopádech a rybnících. My park ovšem známe hlavně v době jarní, kdy kvetou rododendrony a azalky všech barev a také alpinium září různými květy, červené ryby se prohánějí v Podzámeckém rybníku, potoky včetně Botiče jsou plné vody a na jehličnanech jsou čerstvé zelené výhonky. Park je tak krásný a rozlehlý, že každý rok je stále co objevovat. Našly jsme místa, která ještě neznáme, krásné stromy (např. borovici těžkou, která má krásnou zvláštně popraskanou kůru a je vyšší než obvyklé borovice lesní) a zákoutí, která lákají k posezení na lavičkách.  

Po asi 5 km okruhu jsme usoudily, že si zasloužíme odpočinek a dobrý oběd. Ale nebylo to tentokrát jednoduché, protože naše oblíbená restaurace byla zavřená. Nakonec jsme ale našly dobré jídlo a krásné prostředí na nádherné terase restaurace Pod zámkem s výhledem do pěkně upravené zahrady a do lesa v podzámčí, kde se pásly srnky.

Můžeme jen vzdát hold zakladateli Průhonického parku Arnoštu Emanuelu Silva – Taroucovi a Botanickému ústavu Akademie věd ČR za péči o park.

                                                                                                      Daniela a Alenky (Věra, Jarka, Milena)

rododendron

Průhonice

nádvoří